Сыныбы: 9 |
|||||
Тақырыбы |
Ағам ұшақпен ұшып кетті |
||||
Оқу мақсаты |
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау; |
||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: суреттер мен тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды; Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтінге сипаттама бере алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Суреттерді пайдалана отырып, өз пікірін тұжырымдайды. |
||||
Бағалау критерийі |
Тақырыптқа байланысты қажетті ережелер мен тапсыралар мағынасын түсіну 1. Берілген жаңа тақырыпқа қатысты ресурстарды талдай алдыды. 2. Берілген ережелеге сәкес мәтінді талдайалады |
||||
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
Мектеп құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||
Пәнаралық байланыс: |
география |
||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
презентация |
||||
|
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Түсіндірме сөздігімен жұмыс |
||||
Осыған дейінгі меңгерілген білім |
|
||||
Жоспар |
|||||
Уақытты жоспарлау |
Іс-әрекет |
Дереккөз дері |
|||
Сабақтың басы
7-8 минут
|
|
Мұғалім нұсқаулығы |
|||
Сабақтыңортасы 7-8 минут
3-4 минут
6-7 минут
7-8 минут
|
Ж. Оқушылар ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды. Олар М.Мақатаев туралы не білетіндерін естеріне түсіріп, «БІЛЕМІН» бағанын, сабақ мазмұны бойынша не білгісі келгенін «БІЛГІМ КЕЛЕДІ» бағанына толтырады, сабақ соңында «ҮЙРЕНДІМ» бағанына өз ойын жазып, нәтижелерін жұбымен бөліседі. Мұғалім оқушыларды ақынның өмірімен, шығармашылығымен презентацияның көмегімен таныстырады. ЖЖ Оқушылар лентаның көмегімен жұпқа бөлінеді (оқушылардың санына қарай лента алынады. Мысалы, 20 оқушы болса, ұзын 10 лента. Мұғалім лентаның ортасынан ұстап, ұшын оқушыларға таңдауын сұрайды. Бір лентаның екі ұшын екі оқушы ұстап жұптасады) «Тоғыз бриллиант» әдісі Жұптарөлеңді түсініп оқиды. Өлеңдегі түсініксіз сөздер мен сөз тіркестерін этимологиялық немесе түсіндірме сөздіктері арқылы анықтайды. Өлеңнің табиғатын ашатын сөздер мен сөз тіркестерін қағазға жазады. Жұпатар өлеңнің идеясы мен пафосының ұлттық мүдде тұрғысынан ашылуы туралы бірнеше пікірді оқып, оларды маңыздылық деңгейіне сай орналастырады.
Бақылау парағы Сынып түрлі-түсті стикер арқылы топқа бөлінеді Т. Оқушылар автордың ойы мен идеясынанықтайды. Көтерілген мәселелерін топта талқылайды.Өлеңдегі көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды. Ойларын постерге жазып қорғайды. Жетістік критерийі:
Үздік топ анықталып, «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||
Соңы 5-6 минут |
Рефлексия: Оқушылар ББҮ (KWL) кестесіндегі мәліметті оқып, өзгерістерді дәптерлеріне қайта жазып шығады
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттап келу |
|
|||
Сыныбы: 9 |
|||||
Тақырыбы |
Ағам ұшақпен ұшып кетті |
||||
Оқу мақсаты |
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау |
||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: суреттер мен тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды; Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтінге сипаттама бере алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Суреттерді пайдалана отырып, өз пікірін тұжырымдайды. |
||||
Бағалау критерийі |
Тақырыптқа байланысты қажетті ережелер мен тапсыралар мағынасын түсіну 1. Берілген жаңа тақырыпқа қатысты ресурстарды талдай алдыды. 2. Берілген ережелеге сәкес мәтінді талдайалады |
||||
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
Мектеп құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||
Пәнаралық байланыс: |
география |
||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
презентация |
||||
|
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Түсіндірме сөздігімен жұмыс |
||||
Осыған дейінгі меңгерілген білім |
|
||||
Жоспар |
|||||
Уақытты жоспарлау |
Іс-әрекет |
Дереккөз дері |
|||
Сабақтың басы
7-8 минут
|
|
Мұғалім нұсқаулығы |
|||
Сабақтыңортасы 7-8 минут
3-4 минут
6-7 минут
7-8 минут
|
Ж. Оқушылар ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды. Олар М.Мақатаев туралы не білетіндерін естеріне түсіріп, «БІЛЕМІН» бағанын, сабақ мазмұны бойынша не білгісі келгенін «БІЛГІМ КЕЛЕДІ» бағанына толтырады, сабақ соңында «ҮЙРЕНДІМ» бағанына өз ойын жазып, нәтижелерін жұбымен бөліседі. Мұғалім оқушыларды ақынның өмірімен, шығармашылығымен презентацияның көмегімен таныстырады. ЖЖ Оқушылар лентаның көмегімен жұпқа бөлінеді (оқушылардың санына қарай лента алынады. Мысалы, 20 оқушы болса, ұзын 10 лента. Мұғалім лентаның ортасынан ұстап, ұшын оқушыларға таңдауын сұрайды. Бір лентаның екі ұшын екі оқушы ұстап жұптасады) «Тоғыз бриллиант» әдісі Жұптарөлеңді түсініп оқиды. Өлеңдегі түсініксіз сөздер мен сөз тіркестерін этимологиялық немесе түсіндірме сөздіктері арқылы анықтайды. Өлеңнің табиғатын ашатын сөздер мен сөз тіркестерін қағазға жазады. Жұпатар өлеңнің идеясы мен пафосының ұлттық мүдде тұрғысынан ашылуы туралы бірнеше пікірді оқып, оларды маңыздылық деңгейіне сай орналастырады.
Бақылау парағы Сынып түрлі-түсті стикер арқылы топқа бөлінеді Т. Оқушылар автордың ойы мен идеясынанықтайды. Көтерілген мәселелерін топта талқылайды.Өлеңдегі көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды. Ойларын постерге жазып қорғайды. Жетістік критерийі:
Үздік топ анықталып, «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||
Соңы 5-6 минут |
Рефлексия: Оқушылар ББҮ (KWL) кестесіндегі мәліметті оқып, өзгерістерді дәптерлеріне қайта жазып шығады
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттап келу |
|
|||